Domov
  Kategórie
  Košík
  Obľúbené
  Profil

  Ťažké kovy v ľudskom tele: Ako ich odhaliť a ako sa ich zbaviť?

  12. 4. 2024

  Znečistené životné prostredie je v našom 21. storočí niečo také samozrejmé, že sa už ani nezamýšľame, čo sa tým vôbec myslí. Najskôr si predstavíme výfukové plyny z automobilov, psie exkrementy na detskom pieskovisku, alebo plastové fľaše v riekach a lesoch.

  Ale čo ťažké kovy? Je to niečo, čo sa dá odniesť do zberu?

  Toxické ťažké kovy, týmto termínom označujeme husté kovy alebo polokovy, ktoré nájdeme všade okolo nás. A to ani nemusíme žiť niekde vo veľkomeste. Stačí, keď je na okraji našej obce malá fabrička.

  K najnebezpečnejším ťažkým kovom zaraďujeme ortuťolovoarzén a kadmium. No ani meď alebo striebro nie sú nejaké neviniatka. O tom, čo robiť, keď sa ťažké kovy usadia v našom organizme, sme sa porozprávali s Radkom Legátom.

   

  Test na ťažké kovy v tele

  Viete u človeka vizuálne, na prvý pohľad diagnostikovať intoxikáciu ťažkými kovmi?

  Zvyčajne nie – zväčša ide o domnienku, ktorú si chceme potvrdiť, aby sme vedeli, ako postupovať ďalej. Ak by to bolo vidno, takýto stav už patrí na urgentný príjem, a aj tam je nízka nádej, že by v tejto situácii vedeli pomôcť. Domnienka – a jej potvrdenie – stúpa s rôznymi diagnózami, ako kŕčové žily, kožné problémy, ekzémy a podobne.

   

  Ťažké kovy v tele: príznaky

  Okrem subjektívnych ťažkostí, ktoré vonkajšie príznaky svedčia o intoxikácii?

  Môžu to byť spomínané kožné prejavy, alergie, kŕčové žily, únava. Najčastejšie to je ale strata samoregeneračných a detoxikačných procesov, ktoré majú priamy súvis s imunitou a metabolizmom.

  Aké sú najčastejšie fyzické prejavy intoxikácie?

  Prítomnosť ťažkých kovov v krvi sa prejavuje napr. oslabenou imunitou, hormonálnymi poruchami, alergickými reakciami. Ťažké kovy podporujú tvorbu plesní, oxidatívneho stresu, majú vplyv na autoimunitné reakcie a choroby. Okrem spomenutého, vplývajú aj na svaly, šľachy, psychiku, nervy, krv a cievy.

   

  Ťažké kovy v životnom prostredí

  Kovy sú všade vo vonkajšom prostredí. Znečistené ovzdušie, napadnutá voda, toxické predmety. K tomu nezodpovedné podnikanie. Čomu sa treba predovšetkým vyhýbať?

  Úplne sa im vyhnúť nevieme. Môžeme začať používať prírodnú kozmetiku, nejesť potraviny z konzervy, sledovať vitamínové a športové doplnky, či neobsahujú tieto látky. Ťažké kovy sa nachádzajú v amalgánových plombách, aj v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť. Skôr by sme sa mali orientovať na ich odstránenie z organizmu – toto je omnoho dôležitejšie.

  Ktoré povolania sú z hľadiska ťažkých kovov najrizikovejšie?

  Robili sme krvnú vzorku kozmetičke, ktorá mala veľké ložiská ťažkých kovov (najhorší prípad doteraz), ľuďom pracujúcim v lakovni, či v iných priemyselných oblastiach. Nevieme na 100 % povedať, že ak by tam nepracovali, mali by krvnú vzorku v poriadku. Na druhej strane, na internete sú dostupné mapy, kde sú zvýraznené oblasti s výskytom týchto škodlivých látok. Na týchto miestach bývame, vychovávame deti, chováme zvieratá, pestujeme rastliny… a aj takto sa do nás ťažké kovy dostávajú.

   

  Ťažké kovy vo výživových doplnkoch

  Okrem priamej aplikácie rôznych kovov do organizmu pri piercingu, očkovaní alebo operáciách, nevedomky ich prijímame aj v doplnkoch výživy. Odporúčate užívanie doplnkov výživy bez predošlej konzultácie s lekárom?

  Výživové doplnky sú voľnopredajné, ich nákup zakázať nemôžeme, a určite nie všetky obsahujú ťažké kovy. Dôležité je, aby sme si prečítali, čo konkrétny prípravok obsahuje, či ako sa vyrába, prípadne sa poradili v lekárni. Treba rátať s tým, že rozhodovací proces bude na nás. Očakávať, že náš lekár bude poznať všetky výživové preparáty spomedzi tisícov na trhu, je asi trocha nezmyselné.

  Ako má človek postupovať pri výbere kozmetiky? Je na trhu vôbec taká, ktorá žiadne kovy neobsahuje?

  Rovnako ako doplnky výživy, tak nie všetky kozmetické prípravky obsahujú ťažké kovy. Na trhu je dostupná kozmetika rôznych značiek, aj prírodná kozmetika, a možno vo vašom okolí niekto kozmetické prípravky vyrába doma sám. V každom prípade si treba prečítať, čo konkrétny prípravok obsahuje. Bude to trocha namáhavé, avšak prínos je obrovský.

  Čoraz viac sa hovorí o škodlivosti konzerv s morskými rybami. Ryby sú však veľmi zdravé. Ktoré konzervy teda nekupovať?

  Najvhodnejšie je, keď konzumujeme nekonzervované ryby, ktorých je dnes na trhu veľký výber. Mali by sme si viac dávať pozor na to, čo jeme – odkiaľ potravina pochádza (oblasť). V prípade rýb, v akej vode žili. Všetky informácie sa dajú dopredu dohľadať na internete. Analýzy sú verejne dostupné. Nám sa v poslednej dobe potvrdzuje, že dobrá farma je zaujímavejšia, než ryby z mora.