Domov
  Kategórie
  Košík
  Obľúbené
  Profil

  Jarné alergie

  12. 4. 2024

  Každý rok s príchodom jari nás zvyknú potrápiť alergie. Je to spôsobené začiatkom kvitnutia prvých drevín, rastlín a tráv.

  Základná peľový kalendár:

  Február: peľ liesky, peľ jelše.

  Marec: peľ liesky, peľ jelše, topoľa, javora, vŕby, duba, púpavy, bahniatok. Začína sa peľové obdobie brezy a jaseňa.

  Apríl: peľ brezy, jaseňa, vŕby, topoľa, púpavy, bahniatok, pribúdajú pele ovocných drevín (čerešňa, marhuľa, broskyňa, jabloň, slivka), rôznych tráv a ďalších kvitnúcich rastlín.

  Máj: peľ vŕby, peľ topoľa, púpavy. Prichádza hlavná sezóna peľov rôznych tráv (tzv. "alergia trávy") a ostatných kvitnúcich rastlín. Začína kvitnúť agát, baza.

  Jún: peľ agátu, bazy, tráv, púpavy. Začína kvitnúť lipa, pribúdajú paliny a alergény z obilnín.

  Júl: púpava, palina, slnečnica. Peľov tráv je v ovzduší už menej.

  August: púpava, slnečnica, hlavná sezóna paliny; začína úradovať peľ ambrózie.

  September: hlavná sezóna peľu ambrózie, končí sa sezóna alergií na palinu.

  Alergické prejavy sú svrbenie (očí alebo nosa), kýchanie, riedky výtok z nosa, slzenie očí a opuchnutá sliznica nosa. 

  Aj keď sú tieto prejavy občasné poviete si, že to vydržíte v dlhodobom horizonte sa vám to nemusí vyplatiť, pretože až 80% peľových alergií vedie k astme. Preto vám odporúčame určite navštíviť odborného lekára. Ten vám urobí testy na stanovenie presnej diagnózy.

  Na zmiernenie prejavov alergií z voľnopredajných liečiv u nás v lekárni a na eshope SAVMED odporúčame:

  1. Zodac (7 tabliet)Zyrtec (7 tabliet)Dasseltino (10 tabliet)Claritine (10 tabliet) - tablety sú antihistaminiká, ktoré možno využiť na miernenie príznakov sezónnej či celoročnej alergickej nádchy a poslúži aj na liečbu nekomplikovaných kožných prejavov chronickej žihľavky

  2. Sterimar na alergickú nádchuAllergodil 0,1%Phanthenose s horčíkomLivostin do nosa 0,5 mg/mlVibrocil - spreje zastavujú vodnatý výtok z nosa a uvoľňujú opuchnutú sliznicu.

  3. Livostin do očí 0,5 mg/mlVividrin ectoinHylo dual Intense - kvapky do očí zmierňujú svrbenie, slzenie a začervenanie očí.